На Интернету се може наћи огроман број занимљивог и корисног садржаја. Исто тако, на Интернету се крију и разне опасности које могу угрозити наш рачунар и наше поверљиве податке. Због тога је од велике важности да знамо како да се понашамо на Интернету, како да заштитимо личне податке, а и сам рачунар.
Ризични Веб сајтови
На Интернету постоји велики број ризичних Веб сајтова који су креирани како би нас обманули и "украли" личне податке или заразили наш рачунар или паметни телефон.
У ризичну групу спадају сајтови који нуде бесплатне игрице и програме, бесплатну музику и филмове, као и порнографски сајтови.
Ризични сајтови нас често уцењују да оставимо наше личне податке или број кредитне картице како бисмо приступили одређеном садржају.
Интернет преваре
Уколико се деси да нам се током сурфовања Интернетом изненада појави порука о томе да смо добили бесплатно путовање, новац или вредни поклон, то је знак да је у питању Интернет превара. у таквим случајевима најбоље решење јесте то да игноришемо такве поруке и никако не кликнемо на банер са поруком.
Још један пример преваре јесу поруке које нас упозоравају о томе како нам је рачунар или мобилни телефон заражен рачунарским вирусима. Пошто је за заштиту нашег рачунара задужен је Антивирус програм, овакве поруке треба игнорисати.
На Интернету су се појавили и сајтови који нуде лажне купоне српских продавница и маркета. Кликом на такав купон ризикујемо да заразимо рачунар.
Преваре путем порука - спам поруке
Велики опасност по наш рачунар и наше личне податке представљају спам поруке. Спам поруке су поруке које нам стижу од стране непознатог пошиљаоца, а могу да садрже:
- рекламе за производе и сулуге за које нисмо заинтересовани
- обавештења за које се нисмо пријавили
- лажне приватне поруке које воде на странице ризичних Веб сајтова
- лажне приватне поруке које нас наводе на одавање наших личних података, броја кредитне карције, Facebook лозинке и слично
- рачунарске вирусе
Спам поруке нам могу стиће путем свих система за онлајн комуникацију, као што су електронска пошта, Viber, Facebook Messenger, SMS, форуми, блогови...
Веома је битно да:
- одмах препознамо спам поруку
- не отварамо спам поруку
- одмах обришемо спам поруку
Закључак
Да бисмо били безбедни током сурфовања Интернетом, потребно је да:
- Избегавамо ризичне Веб сајтове
- Не смемо веровати сајтовима који приказују поруку о томе како смо баш ми добитник поклона, путовања, новца...
- Не смемо попуњавати никакве сумњиве онлајн формуларе и упитнике
- На сајтовима не смемо остављати наше приватне податке као што су име, презиме, адреса, број телефона, имејл адресу, број кредитне картице...
- Спам поруке нећемо отварати већ ћемо их одмах брисати
- Заштитићемо наш рачунар квалитетним Антивирус програмом који ћемо редовно ажурирати
Саша Петровић